Európska únia a kryptomeny: Koniec divokého západu vo svete digitálnych aktív?
Európska únia v máji 2023 prijala prelomové nariadenie o trhoch s kryptoaktívami, známe ako MiCA, ktoré zavádza prvý jednotný právny rámec pre tento dynamicky sa rozvíjajúci sektor. Nariadenie MiCA je v súčasnosti už účinné, pričom v členských štátoch EÚ sa začne uplatňovať od 30. decembra 2024.
Pred prijatím nariadenia bol trh s kryptoaktívami charakteristický svojou neregulovanosťou, čo prinášalo riziká pre používateľov a komplikovalo cezhraničné podnikanie. Nariadenie MiCA zavádza pravidlá na podporu transparentnosti a ochrany používateľov, pričom sa riadi zásadou „rovnaké činnosti, rovnaké riziká, rovnaké pravidlá“ a technologickou neutralitou.
S prijatím nariadenia MiCA tak nastáva zásadná zmena, ktorá mnohým používateľom a spoločnostiam prinesie výhody, no zároveň zvýši nároky na poskytovateľov služieb kryptoaktív (ďalej len „poskytovatelia“), emitentov tokenov naviazaných na aktíva a emitentov tokenov elektronických peňazí (ďalej len „emitenti“). K hlavným cieľom nariadenia MiCA môžeme zaradiť transparentnosť, ochranu používateľov, udeľovanie povolení a vykonávanie dohľadu.
Transparentnosť
Nariadenie MiCA kladie veľký dôraz na transparentnosť celého trhu s kryptoaktívami. Stanovuje povinnosť poskytovateľom, ako aj emitentom jasne, presne a zrozumiteľne informovať používateľov o všetkých rizikách spojených s ich produktmi a službami. Medzi tieto informácie o. i. patria údaje o emisiách kryptoaktív, ich prijímaní na obchodovanie, výške rezerv aktív či postupoch na vybavovanie sťažností. Kľúčovým nástrojom v tomto procese je tzv. white paper – dokument, ktorý obsahuje detailne všetky tieto informácie. White paper musí byť verejne prístupný a zrozumiteľný, čím sa výrazne zníži riziko zavádzania používateľov. Uvedené bude prínosom najmä pre bežných používateľov, ktorí často nemajú technické znalosti potrebné na pochopenie rizík spojených s kryptomenami.
Na podporu transparentnosti nariadenie MiCA odporúča, aby orgán ESMA (Európsky orgán pre cenné papiere) vytvoril verejný register white paper-ov, emitentov a poskytovateľov. Tento register by ešte viac zvýšil transparentnosť a dôveryhodnosť trhu.
Ochrana držiteľov kryptoaktív a klientov poskytovateľov služieb
Ďalším hlavným cieľom je posilnenie ochrany, či už samotných používateľov, alebo ich vkladov. Kryptomenový sektor by sme mohli v súčasnosti označiť ako veľmi rizikový, a to najmä z dôvodov značných strát aktív, kybernetických útokov a množstva podvodov spojených s kryptoaktívami, ktorých cieľom sú najčastejšie práve používatelia.
Nariadenie MiCA si dalo za cieľ zavedením prísnych pravidiel tieto riziká výrazne znížiť a vytvoriť tak bezpečnejšie prostredie pre používateľov. Po novom budú musieť poskytovatelia, ako aj emitenti vytvárať a neustále udržiavať rezervu aktív, ktorá bude pokrývať riziká spojené s aktívami, ako aj likviditu spojenú s právami používateľov na spätnú výmenu. Táto rezerva musí byť oddelená od majetku poskytovateľa, resp. emitenta a rezervy iných tokenov. Týmto má nariadenie MiCA za cieľ zvýšiť ochranu používateľov najmä v prípade platobnej neschopnosti poskytovateľa, resp. emitenta. Pre používateľov to znamená vyššiu úroveň istoty a ochrany, pretože ich vklady budú chránené pred neočakávanými udalosťami.
Dodržiavanie nových pravidiel je, samozrejme, nutné aj kontrolovať, čo bude mať na starosti okrem orgánu ESMA aj orgán dohľadu každého členského štátu. Na Slovensku bude mať na starosti dohľad nad pravidlami a pri ich porušovaní právomoc na udeľovanie sankcií Národná banka Slovenska.
Udeľovanie povolenia (licencie) a vykonávanie dohľadu
Nato, aby poskytovatelia a emitenti mohli ponúkať svoje služby, musia požiadať príslušný orgán (NBS) o udelenie povolenia. V oboch prípadoch už samotná žiadosť musí obsahovať všetky podstatné informácie, ako napr. bezpečnostné opatrenia, postup oddelenia kryptoaktív a finančných prostriedkov používateľa, postup vybavovania sťažností. Cieľom tejto povinnosti je zabezpečiť, že na trhu budú pôsobiť len seriózni a finančne stabilní poskytovatelia a emitenti, ktorí spĺňajú prísne podmienky.
Žiadosť o povolenie je možné podávať od 30. 12. 2024 a v zmysle Nariadenia MiCA je nutné ho získať do skončenia prechodného režimu, t. j. do 01. 07. 2026. Slovensko však využilo možnosť skrátenia prechodného režimu a povolenie je nutné získať do 30. 12. 2025, inak budú musieť povinné subjekty ukončiť poskytovanie služieb kryptoaktív na Slovensku.
Nariadenie MiCA zavádza aj zjednodušenie poskytovania služieb spojených s kryptoaktívami tým subjektom, ktoré získali povolenie od príslušného domovského orgánu, nakoľko toto povolenie potom platí vo všetkých členských štátoch EÚ, a to na základe tzv. passportingu.
Vďaka licencovaniu sa zvýši dôvera používateľov, ktorí budú vedieť, že poskytovatelia a emitenti podliehajú prísnym pravidlám a ich činnosť je kontrolovaná. Týmto krokom sa eliminuje možnosť, aby na trhu pôsobili nekalé praktiky alebo spoločnosti, ktoré by mohli používateľov poškodiť.
Nariadenie MiCA predstavuje významný krok v regulácii trhu s kryptoaktívami a prináša viaceré zmeny, ktoré môžu z dlhodobého hľadiska zlepšiť jeho stabilitu, bezpečnosť a dôveryhodnosť. Zavedením povinných licencií, prísnej kontroly zo strany regulačných orgánov a opatrení na ochranu používateľov sa očakáva vyčistenie trhu od neserióznych poskytovateľov a emitentov. Tento proces pravdepodobne povedie k zníženiu počtu subjektov na trhu, no zároveň zvýši kvalitu ponúkaných služieb. Pre používateľov to znamená vyššiu mieru právnej istoty, ktorá môže prilákať konzervatívnejších používateľov.
Je však dôležité zdôrazniť, že zodpovednosť za investičné rozhodnutia zostáva na pleciach samotných používateľov. Mali by preto byť obozretní a investovať len tie prostriedky, ktoré si môžu dovoliť stratiť.
Článok bol publikovaný v časopise .týždeň: Európska únia a kryptomeny: Koniec divokého západu vo svete digitálnych aktív?