Online podvody sú čoraz sofistikovanejšie a náročnejšie na odhalenie

Online podvody sú čoraz sofistikovanejšie a náročnejšie na odhalenie

S nárastom popularity rôznych platobných systémov či kryptomien, stúpa aj riziko podvodných transakcií. Obeťou trianglového podvodu sa môže stať ktokoľvek, kto predáva či kupuje veci cez internet. „Poškodenému vznikne škoda na majetku, ale aj morálna ujma. Zostane mu pocit viny, že sa nechal oklamať, či bezmocnosti, keďže existuje len malá šanca, že páchateľ bude potrestaný. Preto je prvoradá ostražitosť tých, ktorí uzatvárajú rôzne vzťahy v online priestore,“ vysvetľuje v rozhovore advokát Tomáš Balun z advokátskej kancelárie L/R/P.

Na akom princípe sú postavené trianglové podvody? Ako sa odlišujú od iných typov podvodov?

Trianglové podvody predstavujú veľmi premyslený typ podvodu. V praxi sa s nimi možno stretnúť v online prostredí, keď podvodník využije tretie strany bez ich vedomia na uskutočnenie podvodu. Záleží pritom na schéme, akou je podvod vykonaný. V súčasnosti sa už vyskytujú prípady, keď človek prakticky nemá šancu zistiť, že je obeťou podvodu. Od bežných typov podvodov sa líšia svojou sofistikovanosťou a zákernosťou. Podstata však ostáva tá istá – uvedenie obete do omylu s cieľom vylákania majetkového prospechu. V skratke povedané, podstata trianglového podvodu spočíva v tom, že páchateľ dostane tovar, za ktorý zaplatí tretia osoba.

Ako to funguje v praxi?

Predstavte si ako cez internet predávate novú či použitú vec. Chcete mať istotu zaplatenia, a tak požadujete platbu vopred prevodom na účet cez niektorý z platobných systémov. Kontaktuje vás podvodník, ktorý predstiera záujem o kúpu a požiada vás, aby ste po zaplatení odovzdali vec jeho kamarátovi, ktorý sa nachádza v mieste vášho bydliska. Po pripísaní kúpnej ceny na váš účet potvrdíte podvodníkovi, alias kupujúcemu, prijatie platby a dohodnete si termín odovzdania veci. Následne vec odovzdáte osobe, ktorá sa vám predstaví ako kamarát, ktorý prišiel vec vyzdvihnúť.

Do tohto momentu sa transakcia tvári ako bežný predaj veci cez internet. V zásade na nej nie je nič neobvyklé či podozrivé. Situácia sa ale skomplikuje v momente, keď vás kontaktuje tretia osoba s tým, že jej nebola doručená vec, za ktorú zaplatila. Budete sa samozrejme brániť, že vec ste v zmysle dohody odovzdali kamarátovi a ak ten vec neodovzdal, tak má tretia osoba kontaktovať jeho. Tretia osoba však tvrdí, že nikoho pre vec neposlala, ale vec ste mali zaslať poštou na jej adresu.

Znamená to, že muselo dôjsť k zneužitiu mojich údajov?

Áno, tento typ podvodu je založený na zneužití osobných údajov. Vec, ktorú inzerujete, môže podvodník súčasne inzerovať na inom portáli bez vášho vedomia. Na tento inzerát sa podvodníkovi ozve skutočný záujemca, ktorému podvodník uvedie vaše osobné údaje aj s číslom účtu na zaplatenie kúpnej ceny, ktoré ste mu poskytli, keď sa vám podvodník ozval na váš inzerát. Tak ako vy, ani skutočný záujemca netuší, že je obeťou podvodu. Skutočný záujemca sa od vás následne dožaduje dodania veci, ktorú mu už dodať nemôžete, keďže ste ju už odovzdali kamarátovi podvodníka.

Ako je možné vyriešiť túto situáciu?

Hoci na prvý pohľad nie ste tým, kto je poškodený, lebo peniaze za vec máte, v skutočnosti tomu tak nie je. Prijaté peniaze musíte vrátiť skutočnému záujemcovi. V opačnom prípade by išlo o bezdôvodné obohatenie na vašej strane.

Výsledok je teda taký, že skutočný záujemca dostane späť peniaze, ale nebude mať vec, ktorú chcel kúpiť. Vy nebudete mať ani vec, ktorú ste chceli predať a ani peniaze. Podvodník bude mať vašu vec, za ktorú vám však nechcel nikdy zaplatiť. Je pritom pravdepodobné, že predávanú vec ste odovzdali priamo podvodníkovi a nie jeho kamarátovi.

Aké varovné signály by si mali kupujúci a predajcovia všímať pri online transakciách?

Online podvody sú čoraz sofistikovanejšie a náročnejšie na odhalenie, vždy je potrebné všímať si aspoň tie údaje, ktoré sú nám dostupné.

Opatrnosť treba zvýšiť pri freemailových adresách, kde nie je potrebné uvádzať skutočné osobné údaje. Taktiež je potrebné dať si pozor na telefónne čísla zo zahraničia. Upozornením môže byť aj samotná cena veci ponúkaná podvodníkom, ktorá býva výrazne nižšia ako pri štandardnom predaji. Je dobré si skontrolovať údaje po prijatí kúpnej ceny a pred odovzdaním veci, či sa zhodujú napr. s e-mailovou adresou a pod. Riziko predstavujú v každom prípade platobné systémy, ktoré nevyžadujú autentifikáciu platby. Jednoducho je vhodné porovnaním si rôznych dostupných informácií minimalizovať riziko podvodu.

Ako môžu banky alebo finančné inštitúcie pomôcť pri predchádzaní a odhaľovaní trianglových podvodov?

Banky a finančné inštitúcie majú priamy prístup ako k finančným údajom, tak aj k samotným transakciám. Vítaným krokom vpred je postupné zavedenie dvojfaktorovej autentifikácie realizátora platby, respektíve využívanie overovacích systémov ako napríklad 3D Secure, ktoré pred vykonaním transakcie vyžadujú ďalšie overenie.

Odhaľovanie trianglového podvodu ešte na jeho začiatku je veľmi zložité a k jeho odhaleniu spravidla dôjde až vtedy, keď je už neskoro a podvodníka už v podstate ani nie je možné vypátrať. Banky a finančné inštitúcie by však mali (a aj to tak robia), informovať orgány činné v trestnom konaní o podozrivých transakciách a rovnako tak aj obchodníkov, ktorým spolu so zákazníkmi, pri tomto type podvodu môže vzniknúť škoda.

Aké kroky môžeme podniknúť v prípade, že sa staneme obeťou trianglového podvodu?

Nakoľko trianglové podvody sú založené prioritne na zneužití osobných a platobných údajov, v prípade podozrenia je vhodné bezodkladne kontaktovať svoju banku alebo prevádzkovateľa platobného systému a pokúsiť sa o stornovanie platieb, respektíve o zablokovanie platobnej karty. Rovnako tak je dobrým riešením aj kontaktovanie internetovej platformy, na ktorej podvodník tovar inzeruje. V neposlednom rade možno obeti takéhoto podvodu odporučiť obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní a podať trestné oznámenie v prípade, ak s ohľadom na výšku škody, by mohlo ísť o trestný čin.

Existuje možnosť domáhať sa aj náhrady škody?

Áno, poškodený tak môže urobiť buď priamo v trestnom konaní alebo civilnou žalobou na náhradu škody, resp. žalobou na vydanie bezdôvodného obohatenia. Avšak spoliehať sa na to, že škodu vymôžem späť je mylné. Základom musí byť prevencia a ostražitosť ľudí vstupujúcich do vzťahov v online priestore.

Ako často sa možno stretnúť s trianglovým podvodom v praxi?

Popísaný trianglový podvod možno označiť ako „novinku na trhu“. Tento typ podvodu sa rozmáha najmä západných krajinách priamo úmerne s nárastom popularity rôznych platobných systémov či kryptomien. Tam už po prvých prípadoch začala s osvetou obyvateľstva polícia.

V praxi sa s týmto problémom stretne skôr polícia, ako my právnici. Problém pri tomto type podvodu býva často výška škody na strane poškodeného. Tá síce môže byť poškodeným subjektívne vnímaná ako značná, avšak ak si predstavíme, aké náklady bude musieť poškodený vynaložiť na jej spätné vymáhanie, tak ju poškodený radšej ani vymáhať nebude a nechá to tak. Poškodenému tak vznikne nielen škoda na majetku, ale aj morálna ujma. Zostane mu pocit viny, že sa takto nechal oklamať, či bezmocnosti, keďže existuje len malá šanca, že páchateľ bude potrestaný. Preto je predovšetkým prvoradá ostražitosť a prevencia tých, ktorí uzatvárajú rôzne vzťahy v online priestore.

obrázok HN článok.jpg


Mgr. Tomáš Balun, LL.M.
všetky blogové články
tohto autora