Slovenská energetická legislatíva slúži ako inšpirácia pre partnerov z EÚ

Slovenská energetická legislatíva slúži ako inšpirácia pre partnerov z EÚ

Energetický sektor zažíva v posledných rokoch turbulentné obdobie. Po pandémii Covid-19 a ruskej invázii na Ukrajinu sa energetický trh dostal pod mimoriadny tlak. Ceny energií prudko vzrástli, čo viedlo k bankrotom dokonca aj veľkých distribútorov, čo bola predtým nepredstaviteľná situácia. Ich klienti sa obávali, že skončia bez dodávok elektriny alebo zemného plynu. A hoci je slovenská legislatíva v oblasti energetiky konzervatívna a krajina zaostáva v transpozícii niektorých právnych predpisov EÚ v oblasti energetiky, obsahuje jeden právny nástroj, za ktorý Európska komisia Slovensko ocenila. 

Inštitút dodávateľa poslednej inštancie určuje, kto bude nástupcom v prípade výpadku distribútora energií, a teda zodpovedný za dodávky elektriny, plynu alebo tepla jeho klientom. EK nasledovala príklad Slovenska pri tvorbe vlastných odporúčaní pre ostatné členské štáty EÚ. „Európska komisia dala členským krajinám pokyn, aby minimálne počas cenových výkyvov alebo kríz bol určený subjekt, ktorý je dodávateľom poslednej inštancie,“ uviedla Barbora Balunová, partnerka advokátskej kancelárie LRP a odborníčka na legislatívu v oblasti energetiky. 

O výzvach energetickej krízy, dekarbonizácii, ESG reportingu a ďalších témach sa s Balunovou rozprával Slovak Spectator.

Článok si môžete prečítať na priloženom linku: Slovakia’s energy legislation serves as inspiration for EU peers