Slovensko bude od januára súčasťou európskeho trhu s regulačnou elektrinou
Od nového roka čaká Slovensko zásadný míľnik v rámci energetickej politiky, naša krajina bude aktívne pripojená k nadnárodným platformám MARI a PICASSO pre cezhraničnú výmenu regulačnej elektriny. „Pripojenie na tieto platformy môže viesť k zmene výšky nákladov za spotrebu elektrickej energie, uvidíme, či vo významnej, alebo zanedbateľnej miere. Výsledkom celého procesu bude určite dodávka zelenej elektrickej energie a jej distribúcia, ktoré sú stabilné, nielen v rámci krajín, ale celého regiónu,“ vysvetľuje Barbora Balunová expertka na energetické právo z advokátskej kancelárie L/R/P advokáti.
Energetická bezpečnosť EÚ na prvom mieste
Ak je jedným z pilierov energetickej politiky EÚ dekarbonizácia, druhým nosným pilierom je energetická bezpečnosť, ktorej absolútnu potrebu zdôraznil vojnový konflikt na Ukrajine. „Vo svetle poslednej energetickej krízy je však zrejmé, že tieto dva základné piliere energetiky EU sú vzájomne prepojené a pevne vydržia stáť iba spoločne,“ hovorí Barbora Balunová. Obnoviteľné zdroje znižujú závislosť na dovoze fosílnych palív a zvyšujú energetickú nezávislosť členských krajín. Toto je jasná vízia európskej energetiky a jednotlivé členské štáty už naskočili na vlnu budovania udržateľných zdrojov energie. Podiel obnoviteľných zdrojov energie je tak na celkovej energetickej spotrebe EÚ čoraz vyšší. Zelené zdroje však majú svoje prirodzené limity, ktoré im vytvárajú práve prírodné podmienky a ich zmeny. Solárne elektrárne vyrábajú viac energie počas jarných a letných mesiacov, veterné elektrárne majú zase významnejší prínos výroby počas chladnejšieho a veternejšieho ročného obdobia. Preto potrebujeme okrem budovania nových zelených zdrojov v rámci národného a európskeho priestoru zabezpečiť aj bezpečné a stabilné elektrizačné siete. Masívne investovanie a upgrade prenosových sústav elektrickej energie je jednou z ciest. V tomto ohľade sa vykonávajú viaceré projekty, jednotlivé členské štáty sú prepojené, aby mohlo dochádzať k cezhraničnému prenosu i obchodu s elektrinou. Ďalším dôležitým aspektom je balansovanie (vyrovnávanie) trhu s elektrickou energiou. „V roku 2017 bolo prijaté nariadenie Komisie EÚ 2017/1485, ktoré upravuje usmernenia na vyrovnávanie odchýlky na trhu s elektrinou (establishing guidelines on electricity balancing). Ide o zásadný pokrok v rámci regulácie odchýlok výroby elektrickej energie a jej spotreby. Nariadenie prináša transparentný a participatívny spôsob prijímania celoeurópskych alebo regionálnych pravidiel regulácie a balansovania, ktoré by preto mali byť účinné, vyvážené a primerané. Konečnou víziou podľa nariadenia je vnútorne prepojený a bezpečný európsky trh s elektrinou, cezhraničná výmena elektriny vrátane tej regulačnej, koordinované vyvažovanie sústav a samozrejme prijateľné ceny pre spotrebiteľov,“ vysvetľuje Balunová.
Výmena regulačnej elektriny a vyrovnávanie odchýlok
EÚ dlhodobo kráča cestou harmonizácie pravidiel vo všetkých oblastiach, v prípade balansovania a regulácie trhu s elektrinou ide o veľmi náročný a dlhodobý projekt, na ktorom spolupracujú národní prevádzkovatelia elektrizačných prenosových sústav, ACER a ENTSO-E. ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity) vytvára odborné guidelines zdieľania regulačnej elektriny a vyrovnávanie odchýlok. ACER (alebo European Union Agency for the Cooperation of Energy Regulators) je orgánom EÚ vybaveným svojimi kompetenciami. „Podľa čl. 8 nariadenia č. 713/2009 agentúra prijíma rozhodnutie, ak príslušné TSO a NRA nie sú schopné dosiahnuť dohodu o spoločných podmienkach alebo metodikách. V zásade prevádzkovatelia národných elektrizačných sústav v rámci úzkej spolupráce a konzultácií, za pomoci ENTSO-E, vytvárajú spoločné metodiky, postupy regulácie a balansovania regulačných sústavy. Právomoc agentúry zostáva podporná a konzultačná až do momentu patovej situácie medzi jednotlivými TSO a NRA,“ hovorí Balunová.
Región CORE a súdna bodka k právomoci ACER
Slovensko patrí do regiónu CORE, spolu s Českou republikou, Maďarskom, Slovinskom, Rakúskom, Nemeckom, Francúzskom, krajinami Benelux, Rumunskom a Poľskom. Metodika ROSC (spoločná metodiku regionálnej koordinácie prevádzkovej bezpečnosti) má zaistiť právny rámec na zabezpečenie riadneho fungovania vnútorného trhu s elektrinou a prevádzkovej bezpečnosti regionálnych elektrických sústav. Agentúra prijala v decembri 2020 rozhodnutie o tejto metodike, ako výsledok dlhých rokovaní medzi TSO a NRA, ktorí však nenašli spoločný konsenzus v stanovenej lehote. Poľský TSO sa s rozhodnutím agentúry nestotožnil a žaloval agentúru pred všeobecným súdom EÚ. „Ten v septembri tohto roka rozhodol, že agentúra ako aj metodika ROSC je v súlade s európskym právnym rámcom, nezasahuje do právomocí TSO a tiež že agentúra mala podľa nariadenia právomoc schváliť ROSC metodiku pre región CORE,“ vysvetľuje Balunová. „Na druhej strane všeobecný súd EÚ v tomto roku rozhodol tiež, že ACER v inej veci prekročil svoju kompetenciu pri prijímaní metodiky pre náklady zdieľanie redispečingu a protiobchodu pre región CORE.“
Nové výzvy pre slovenský energetický trh
V rámci regiónu strednej Európy bol prechod na jednotnú európsku alebo regionálnu platformu pre nákup regulačnej elektriny odkladaný niekoľko rokov, aby bola zabezpečená úplná istota bezpečnosti dodávok a nedošlo k žiadnemu pochybeniu. Od 1. januára 2025 čaká Slovensko zásadný míľnik, naša krajina bude aktívne pripojená k nadnárodným platformám MARI (Manually Activated Reserves Initiative) a PICASSO (Platform for the International Coordination of Automated Frequency Restoration and Stable System Operation). Do celkovej ceny dodávky elektrickej energie sa budú preto premietať aj náklady na vyrovnávanie odchýlky a nákup regulačnej elektriny v rámci uvedených platforiem. V rámci odbornej verejnosti prebieha polemika o tom, či sa celkové ceny elektriny pre odberateľov zvýšia alebo znížia. Táto zmena sa ale bude diať na pozadí veľkých energetických spoločností vrátane národných TSO a v konečnom dôsledku bude pre užívateľa znamenať zvýšenie podielu zelenej elektriny na energetickom mixe, ktorý využíva na svoju spotrebu. „Pripojenie na tieto platformy môže viesť k zmene výšky nákladov za spotrebu elektrickej energie, uvidíme, či vo významnej, alebo zanedbateľnej miere. Výsledkom celého procesu bude určite dodávka zelenej elektrickej energie a jej distribúcia, ktoré sú stabilné, nielen v rámci krajín, ale celého regiónu. Po tomto významnom kroku budeme znova stabilnejšou a bezpečnejšou energetickou úniou,“ dodáva Balunová.
Článok vyšiel v The Slovak Spectator.