Stresujúcim obdobím rozvodu vás môžu previesť advokát a psychológ spoločne

Stresujúcim obdobím rozvodu vás môžu previesť advokát a psychológ spoločne

Advokátska kancelária L/R/P začala v rámci rodinného práva spolupracovať aj so psychológom. Klienti tak môžu využiť konzultácie s psychologičkou Juditou Malík, ktorá im vie poskytnúť odborné poradenstvo, napríklad počas procesu rozvodu a konaní týkajúcich sa maloletých detí. O dôležitosti spolupráce medzi advokátom a psychológom na jednotlivých prípadoch porozprávala autorka unikátnej myšlienky, advokátka Martina Lysinová, ako aj psychologička Judita Malík.

Pani Lysinová, spolupráca advokátskej kancelárie s psychológom nie je na Slovensku bežná. Odkiaľ prišiel impulz spolupracovať v rámci advokátskej kancelárie L/R/P s pani psychologičkou Malík?

ML: Impulz prišiel od klientov, i keď v mnohých prípadoch nepriamo. L/R/P je veľká advokátska kancelária a vo všetkých segmentoch sa snažíme klientom ponúkať čo najprofesionálnejšie a najodbornejšie právne služby. Aj preto úzko spolupracujeme napríklad s daňovými a účtovnými poradcami, správcami fondov, odborníkmi v energetike, developermi a mnohými ďalšími odborníkmi. Zameriavame sa na komplexné poradenstvo, a keď nás osloví klient, nedostane teda len izolovaný a často od reality vzdialený pohľad advokáta na daný problém. Sme presvedčení, že takéto služby je potrebné ponúkať aj v odvetví rodinného práva.

Na základe mojich dlhoročných skúseností musím s pokorou priznať, že komplikovanú situáciu, aká v medziľudských vzťahoch vzniká v súvislosti s rozvodom a v sporoch týkajúcich sa maloletých detí, v mnohých prípadoch len advokát nevyrieši. Dobrý advokát vie, kedy a ako využiť právne prostriedky na obranu klienta. V konaniach vo veciach maloletých podstatnú úlohu zohráva čas. Rýchla a správna reakcia na vzniknutú situáciu je alfa a omega úspechu v spore. Napríklad, ak si dieťa zvykne na novú životnú situáciu, veľmi ťažko sa dosahuje zmena v podobe zverenia dieťaťa do striedavej starostlivosti či rozšírenia styku s jedným z rodičov.

Vzťahy, ktoré sa v rodinnom práve riešia, však nie sú statické a vopred dané. Nie je to pôžička, ktorá bola požičaná a dlžník ju nevrátil, ani dom, ktorý stavebná firma nepostavila tak, ako podľa dohody mala. Medziľudské vzťahy sú komplikované, vyvíjajú sa a menia. Keďže správanie účastníkov konfliktu v rodine je často počas prebiehajúcich súdnych sporov motivované zištnými úmyslami, je situácia o to komplikovanejšia. Zo skúseností viem, že akcie a reakcie medzi účastníkmi konfliktu majú zásadný vplyv nielen na výsledok sporu, ale hlavne na ich ďalší život. A presne toto je oblasť, v ktorej som často pociťovala deficit odborne spôsobilej osoby, ktorá by vedela kvalifikovane zodpovedať mnohé otázky klientov.

Prečo je podľa Vás, napríklad počas konaní týkajúcich sa maloletých detí, dôležitá odborná psychologická intervencia?

ML: Klienti často kladú otázky, na ktoré advokát nie je spôsobilý poskytnúť odpoveď. Uvediem pomerne častú životnú situáciu: Klient u svojho dieťaťa vidí, že je manipulované druhým rodičom a má dôvodný pocit, že jeho vzťahy s dieťaťom chladnú, pretože druhý rodič systematicky vštepuje dieťaťu negatívny postoj voči klientovi. Často sa to deje veľmi sofistikovaným a ťažko dokázateľným spôsobom. Napríklad stretnutie klienta s dieťaťom sa má realizovať o 14:00, napriek tomu o 13:00 pustí rodič, v ktorého starostlivosti sa dieťa nachádza, rozprávku. Po pol hodine ju dieťaťu vypne a povie, že musia ísť na stretnutie, a preto ju nemôže dopozerať. Keď sa obdobné situácie opakujú, dieťa začne vnímať stretávanie sa s rodičom ako prekážku v jeho záujmoch a postupne dochádza k ochladzovaniu vzťahu s rodičom, v ktorého starostlivosti dieťa nie je. S takýmito situáciami sa veľmi ťažko bojuje dostupnými právnymi prostriedkami. Ako dôvod pre neodkladné opatrenie to nestačí. Konania o úpravu práv a povinností k maloletému dieťaťu, alebo o ich zmenu, trvajú štandardne viac ako pol roka. Ak rodič systematicky a premyslene manipuluje dieťa, v deň vyhlásenia rozsudku sudca napríklad skonštatuje, že dieťa nemôže zveriť do striedavej osobnej starostlivosti alebo rozšíriť styk aj s prenocovaním, lebo dieťa nie je na druhého rodiča zvyknuté. Preto je v takýchto situáciách potrebná intervencia psychológa, ktorý pomôže situáciu riešiť aj z hľadiska obsahového nastavenia vzťahov medzi rodičmi, ale aj medzi rodičmi a deťmi.

Pred zahájením odbornej spolupráce s pani Juditou Malík, sme boli nútení riešiť podobné situácie tak, že sme odkázali klientov na externých psychológov. Klient teda dostal nezávislé rady od advokáta a zároveň od psychológa. Často však informácie na oboch stranách chýbali a aj rady sa rozchádzali. V prípade mnohých sporov, ktoré sme v našej kancelárii riešili, sme boli presvedčení, že ak by bola vec klienta riešená „pod jednou strechou“, výsledky by boli omnoho efektívnejšie.


Celý rozhovor si môžete prečítať v Hospodárskych novinách: Stresujúcim obdobím rozvodu vás môžu previesť advokát a psychológ spoločne

JUDr. Martina Lysinová, LL.M.
všetky blogové články
tohto autora